Živočišná výroba

Středisko živočišné výroby má sídlo v Kamenném Zboží a Benátecké Vrutici.

Na farmě chováme Holštýnský skot, Český strakatý skot a Švýcarský hnědý (Brown swiss) skot.

Charakteristika plemen:

Holštýnský skot je velké, černobílé plemeno skotu, prošlechtěné na vysokou mléčnou užitkovost. Průměrná mléčná užitkovost černostrakatých holštýnských krav je asi 9000 kilogramů mléka za laktaci při obsahu tuku 3,7 %. Výška krav v kříži by se měla pohybovat mezi 145-153 cm a jejich hmotnost kolem 650-700 kg. Užitkový typ je výrazně mléčný: málo osvalené tělo má lichoběžníkovitý tvar, hluboký a prostorný hrudník, končetiny jsou suché. Důležitým znakem je pevně upnuté, prostorné vemeno. Naše holštýnky se umístili na prvních místech na výstavách v ČR.

Český strakatý skot, často též nazývaný: česká straka,červená straka nebo čestr, je tradiční české kombinované plemeno skotu. Je to skot středního až většího tělesného rámce, s přiměřeně silnou kostrou a dobrým osvalením. Znaky mléčnosti jsou zvýrazněné, krávy mají hluboký a prostorný hrudník, dobře utvářenou záď a prostorné vemeno polovejčitého tvaru. Plemeno je rohaté. Zbarvení srsti je červenostrakaté, hlava a spodní části končetin jsou převážně bílé, jinak převažují barevné plochy. Dospělí býci dosahují hmotnosti 1200-1300 kg, výška v kříži u dospělých krav je 140-144 cm, u býků 152-160 cm.Je to plemeno s dvoustrannou užitkovostí s poměrem mléčné a masné produkce 60:40.Chovným cílem je mléčná užitkovost dospělých krav rovnající se 6000 až 7500 kg mléka za laktaci s obsahem bílkovin nad 3,5 %.

Brown-Swiss (Švýcarský hnědý skot), je jedním z nejstarších kulturních plemen  skotu, se středním až větším tělesným  rámcem. Přibližná hmotnost dospělých krav je 550 - 650 kg a kohoutková výška 135 - 140 cm. Řadí se mezi plemena s léčnou užitkovostí.Mléčná užitkovost se u tohoto plemene  pohybuje v rozmezí 6 000kg až 8 000kg mléka, s mléčnými  složkami - tuk 3,8% - 4,1% a bílkovina 3,3% - 3,5%.Typické zbarvení tohoto plemene je celoplášťově hnědé až šedé (různé odstíny těchto barev). Paznehty, mulec a konce rohů jsou černě zbarvené, u některých zvířat se navíc může vyskytovat  tmavý pruh přes hřbet a světlejší zbarvení kolem mulce.